Subdomény www.HOLETÍN.com: Autoservis Holetín(autoservis.holetin.com), Michal Voldán - Tvorba www(amorekj.holetin.com)

Obec Holetín

 • Úvod
 • O obci
 • Katalog stránek
 • Kontakt

 • Přesměrovat na oficiální stránku obce Holetín Autoservisu Holetín

  O obci

  Poloha:

  Evropa - Česká republika – Pardubický kraj – obvod Hlinsko – Holetín

  Počet obyvatel:

  K 1.lednu 2007 Holetín obývalo 750 lidí. Počet obyvatel se meziročně mírně zvýšil.

  Podle posledního sčítání obyvatel z 1.3.2001 žilo v obci 760 obyvatel ve 218 domech respektive 263 bytech. Dalších 72 objektů bylo neobydleno. Z tohoto počtu bylo 374 žen a 387 mužů.

  Znak obce:

  POPIS:

  V červeno-zeleně sníženě děleném štítě stříbrný pelikán se zlatou zbrojí skloněný nad třemi stříbrnými mláďaty ve zlatém hnízdě.

  VÝKLAD:

  Jako základ znaku posloužila symbolika ze staré pečeti pocházející zhruba ze 17. století, na níž je pelikán se třemi mláďaty a opis HOLECKE - PECET - RICHTI. Pověst také mluví o tvrzi a třech dvorech stojících na místě dnešního Holetína u historické cesty spojující východní Čechy s Moravou. Tuto cestu vzpomíná už i první písemná zmínka o Holetíně z roku 1144. Mezi lidem se praví, že starý pelikán byla ona tvrz poskytující ochranu obyvatelům přilehlých tří dvorů.

  Červená barva připomíná tinktury v erbu pánů z Pardubic, kteří jako majitelé Rychmburského panství vládli i části Holetína. Zelená pak značí kruh lesů, luk a polí, které obec obklopují.

  Znak obce

  Prapor obce

  POPIS VLAJKY:

  List tvoří dva vodorovné pruhy, v poměru 2:1. Uprostřed listu bílý pelikán se žlutou zbrojí skloněný nad třemi bílými mláďaty ve žlutém hnízdě. Poměr šířky k délce listu je 2:3.

  Autorem znaku a vlajky je holetínský rodák Karel B. Venzara.

  Prapor obce

  ROZLOHA KATASTRU:

  10,66 ha včetně místních částí Dolní Holetín, Horní Holetín, Horní Babákov Holetín je průměrně 500m široký, ale 5km dlouhý. Řadí se mezi nejdelší obce kraje.

  Vytvořil: design Tomkorp & kód Michal Voldán - Tvorba www